امضای تفاهم‎‏نامه همکاری "نادو" با گمرک/ منتظر بخش‎نامه "وادا" هستیم


تاریخ : 1390/5/18

بازدید : 645 مرتبه

پورکاظمی به مهر خبرداد:
امضای تفاهم‎‏نامه همکاری "نادو" با گمرک/ منتظر بخش‎نامه "وادا" هستیم
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی ضمن تاکید بر مبارزه با شبکه‎های قاچاق مواد ممنوعه در سطح جهانی، گفت: در این راستا ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) نیز تفاهم‌نامه همکاری با گمرک ایران امضا می‎کند.

لطفعلی پورکاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) با سازمان جهانی گمرک، اظهارداشت: فرآیند این تفاهم نامه و دستورالعمل‌های آن در قالب بخش نامه از سوی وادا به نادوهای همه کشورها ارسال خواهد شد تا متوقف کردن شبکه‎های تجارت دوپینگ از داخل کشورها و با همکاری گمرک آنها انجام شود.

وی تصریح کرد: منتظر بخش نامه وادا هستیم تا در چارچوب این بخش نامه با گمرک ایران تفاهم نامه همکاری امضا کنیم و به این ترتیب پخش مواد ممنوعه که به صورت قاچاق یا در قالب سیستم دارویی توزیع می‎شوند را کنترل کنیم.

دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ضمن تاکید بر اینکه مواد ممنوعه حکم مواد مخدر را دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مواد دوپینگی توسط کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی و در کارخانجات غیر مجاز آنها ساخته می‌شود و از همان جا توسط شرکت‎های قاچاق به کشورهای مختلف توزیع می‎شوند. البته توزیع مواد ممنوعه بیشتر در قالب سیستم‌های دارویی انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه برخی از مواد ممنوعه مصرف درمانی هم دارند، خاطرنشان کرد: دارویی مانند "ناندرلون" در بسیاری موارد توسط پزشکان غدد برای بیماران تجویز می‎شود. همین مسئله بهانه‌ای برای ورود این دارو به کشورهاست و در موارد بسیار منجر به دوپینگی شدن ورزشکارانی می‎شود که به بهانه مصرف دارویی از آن سو استفاده می‌کنند.

پورکاظمی ضمن بیان اینکه توزیع مواد ممنوعه از طریق  مرز هوایی، زمینی یا دریایی انجام می شود، یادآور شد: در ایران این مواد بیشتر از مرز دریایی یا به صورت شخصی و به عنوان مکمل غذایی وارد می‎شوند و در دسترس ورزشکاران قرار می‎گیرند. اما امضای تفاهم نامه وادا هشداری جدی برای پلیس بین‎الملل بود که در هر شرایطی توزیع مکمل‎های غذایی و حتی داروها را به دقت زیر نظر داشته باشد.

دبیر کل نادو ایران تاکید کرد که پس از امضای تفاهم نامه همکاری نادو با گمرک ایران، این نهاد (گمرک) به عنوان مسئول باید واردات مواد ممنوعه و حتی توزیع آن را زیر نظر داشته باشد



نظرات کاربران در مورد این خبر :
نام :     پیام :
كد امنيتي
تكرار كد امنيتي
ایمیل :
English Persian

کلیدواژه
جستجوی پیشرفته

ورود اعضاء


عضویت در کمیته خدمات درمانی و صدور آنلاین بیمه ورزشی

آیین نامه پذیرش عضو و شرایط ارائه خدمات پزشکی ورزشی به اعضاء در سال1396

پزشکان و مراکز منتخب و طرف قرارداد1395

https://telegram.me/heiatpezeshki

سيستم ارسال پيامک براي ورزشکاران

مراكز صدور كارت بيمه ورزشي

ستاد نظارت


گفتار بزرگان :
خرد، پاداش يك عمر گوش دادن است؛ در حالي كه مي‌توانسته‌ايد سخن بگوييد.,داگ لارسون

صفحه اصلی درباره هیئت مسئولین و کمیته ها مقالات علمی مشاوره اینترنتی عضویت در سایت آرشیو اخبار آرشیو مقالات

●● کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به هيئت پزشكي ورزشي استان اصفهان مي باشد © 2014 ●●