7فایده ورزش و فعالیت فیزیکی منظم


تاریخ :
بازدید : مرتبه


منبع :mayo clinic

ترجمه :دکتر لیندا قانع

همه ما میدانیم که ورزش برای سلامتی خوب است و لی آیا میدانیم چگونه؟

از افزایش خلق تا بهبود وضعیت زندگی،ورزش می تواند کل زندگی مارا بهبود بخشد.

شما می خواهید احساس بهتری داشته باشید، انرژی شما بالا رود و طولانی تر زندگی کنید.

اثرات مفید فعالیت بدنی وورزش قابل انکار نیست. اکنون برای شما 7 فایده فعالیت بدنی منظم را شرح می دهیم:

1.          کنترل وزن: ورزش به شما کمک می کند که وزن خود را کم کرده و ثابت نگهدارید. وقتی شما ورزش می کنید کالری می سوزانید و هرچه شدت این ورزش بیشتر باشد بیشتر کالری می سوزانید. شما لازم نیست زمان زیادی را صرف ورزش کنید تا اثرات مفید آنرا ببینید.اگر زمان مشخصی جهت ورزش کردن ندارید سعی کنید در طول فعالیت های روزمره خود فعال تر باشید.مثلا به جای آسانسور از پله  بالا بروید.

2.          ورزش با شرایط نامساعد جسمی و بیماریهای شما مقابله می کند .

آیا نگران بیماری قلبی هستید ؟ امیدوارید که جلوی فشارخون بالا را بگیرید؟

با ورزش نه تنها وزن خود را اصلاح می کنید بلکه میزان HDL (کلسترول مفید برای بدن)را افزایش و میزان تری گلیسیرید های مضر را کاهش می دهید و با این کار خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کاهش میابد. در واقع ورزش منظم به شما کمک می کند به میزان وسیعی مشکلات سلامتی و سرطان ها که شامل :دیابت نوع دو،سندرم های متابولیک ،سکته ها ،افسردگی ،سرطانها و حتی استئوآرتریت را پیشگیری کنید و در صورت ابتلا به این بیماری ها به کنترل آنها کمک نمایند.

3.          ورزش خلق شما را بهتر می کند.

اگر نیاز به بالا رفتن خلق دارید یا اینکه پس از یک روز پر استرس نیاز به آرامش دارید،30 دقیقه پیاده روی یا ورزش در یک باشگاه می تواند بسیار مفید باشد . ورزش واسطه های شیمیایی متفاوتی را در مغز شما ترشح می کند که منجر به خوشحالتر شدن و احساس آرامش بیشتر در شما می شود. وقتی به طور منظم ورزش می کنید ظاهر بهتری خواهید داشت و خودتان از این ظاهر زیبا بیشتر لذت خواهید برد و در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت.

4.          ورزش انرژی شما را بالا می برد

از کارهای خانه یا خرید روزانه احساس خستگی می کنید ؟


ورزش منظم می تواند عضلات شما را قوی تر کرده و تحمل و قدرت شما را بالا ببرد.ورزش و فعالیت بدنی اکسیژن و مواد غذایی را به بافتهای شما می رساند و کمک می کند سیستم قلبی عروقی شما کارآمد تر عمل نماید و وقتی قلب و ریه های شما موثرتر کار کنند شما انرژی بیشتری خواهید داشت.

5.          ورزش باعث می شود خواب بهتری داشته باشید.

برای به خواب رفتن تلاش می کنید؟ یا اینکه خواب می مانید ؟ ورزش منظم می تواند کمک کند تا شما زودتر به خواب رفته و خواب عمیق تری داشته باشید.فقط دقت کنید که بلافاصله قبل از به تخت خواب رفتن ورزش نکنید.

6.          ورزش زندگی جنسی شما را بهبود می بخشد.

آیا اینقدر خسته هستید که از فعالیت های جنسی لذت نمی برید ؟ ورزش منظم می تواند احساس پرانرژی بودن و بهتر به نظر رسیدن به شما بدهد و ایندو می تواند اثر مثبتی بر زندگی جنسی شما داشته باشد. اما اثرات ورزش بیش از این است. منظم ورزش کردن منجر به برانگیختگی بیشتر جنسی در زنان می شود و مردانی که ورزش منظم دارند مشکلات کمتری مربوط به عملکردجنسی، نسبت به مردانی که ورزش منظم ندارند،دارند.

7.          ورزش می تواند یک سرگرمی باشد:

ورزش و فعالیت بدنی می تواند یک سرگرمی برای گذراندن زمانتان باشد .ورزش می توند به شما شانس سرحال تر بودن و شرکت در فعالیت هایی بدهد که شما را خوشحالتر می کند . ورزش می تواند به شما کمک کند که با خانواده یا دوستان در ورزشهای تیمی و گروهی ارتباط بهتری برقرار کنید و لذت ببرید.

در نهایت اینکه ورزش و فعالیت بدنی منظم می تواند یک راه خوب برای احساس بهتر باشد و فواید سلامتی زیادی داشته باشد و سرگرمی خوبی باشد.

بهتراست حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه داشته باشید . اگر می خواهید وزن کم کنید بهتر است بیشتر ورزش کنید .لازم است قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید (در صورتی که مدتی است ورزش نکرده اید) یا اگر از بیماری مزمن رنج می برید یا مشکلات شبیه دیابت بیماری قلبی یا ارتریت دارید حتماً قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

 

index.jpgنظرات کاربران در مورد این مقاله :

نام :     پیام :
كد امنيتي
تكرار كد امنيتي
ایمیل :
English Persian

کلیدواژه
جستجوی پیشرفته

ورود اعضاء


عضویت در کمیته خدمات درمانی و صدور آنلاین بیمه ورزشی

آیین نامه پذیرش عضو و شرایط ارائه خدمات پزشکی ورزشی به اعضاء در سال1396

پزشکان و مراکز منتخب و طرف قرارداد1395

https://telegram.me/heiatpezeshki

سيستم ارسال پيامک براي ورزشکاران

مراكز صدور كارت بيمه ورزشي

ستاد نظارت


گفتار بزرگان :
هرگز نمي توانيم صفت خوبي را در ديگران بشناسيم، مگر اينكه از آن بويي برده باشيم.,چينگ

صفحه اصلی درباره هیئت مسئولین و کمیته ها مقالات علمی مشاوره اینترنتی عضویت در سایت آرشیو اخبار آرشیو مقالات

●● کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به هيئت پزشكي ورزشي استان اصفهان مي باشد © 2014 ●●