تماشای رقابتهای ورزشی خوب یا بد برای سلامتی؟


تاریخ :
بازدید : مرتبه


دکتر پویا دانشور ، دبیر هیات پزشکی ورزشی اصفهان

اینروزها بازار تماشای برنامه های ورزشی از سیمای جمهوری اسلامی ایران داغ است. در مطلب زیر قصد ما این است که با اشاره به آخرین پژوهشهای بعمل آمده به این نکته بپردازیم که تماشای رقابتهای ورزشی پرهیجان مثل جام جهانی فوتبال یا لیگ جهانی والیبال بخصوص با حضور تیم ملی آن کشور تاثیری برسلامت مردم آن کشور دارد یا خیر؟

در مطالعه که توسط پروفسور دوگلاس کارول و همکارانش انجام شد و درمجله معتبر BMJ هم چاپ گردید، نشان دادند که در جام جهانی قبلی همزمان و تا چندروز بعد از مسابقه های مهم برای آن کشور آمار سکته های قلبی تا 25% افزایش پیدا می کند. جالب است در این مطالعه نشان دادندکه آمار تصادفات رانندگی هم در این روزها افزایش پیدا میکند ووقتی شرح حال این افراد سکته یا تصادف کرده را بررسی کردند مشاهده شد خیلی از آنها تماشاگر فوتبال بودند و در جریان آن عصبی شده اند .

در مطالعه ای دیگر که به سفارش خود فیفا توسط دکتر ویبلرت و همکارانش همزمان با جام جهانی قبلی انجام دادند و در مجلات معتبر پزشکی چاپ شد نتایج مشابهی نشان داده شد.

اینبار حتی نتایج کمی بدتر بود .این پژوهشگران طرفداران یک تیم را درجریان مسابقه تیم محبوبشان با یک گروه شاهد مقایسه کردند و متوجه شدند ،آمار حوادث قلبی-عروقی اورژانس درحین بازی برای طرفداران فوتبال بیش از 2برابر می شود.

این موضوع بخصوص در مردها و در کسانی که زمینه فشارخون ،دیابت یا بیماری های قلبی داشتند بیشتر بود .بنابراین بخصوص موقع تماشای بازی تیم محبوب ،اولاًسعی کنید زیاد هم هیجان زده نشوید. ثانیاً اگر زمینه بیماری قلبی عروقی دارید حتماً داروهایتان را قبل از بازی مصرف کنید و بالاخره اگر علائمی از حمله قلبی از جمله درد یا احساس سنگینی درقفسه سینه، درد در اندام فوقانی چپ یا تنگی نفس ناگهانی بروز نمود آنرا جدی گرفته و با اورژانس تماس بگیرید. انشاءاله لحظات جذاب و دیدنی تماشای مسابقات ورزشی صرفاً منبع نشاط و شادی برای شما و خانواده تان باشد.نظرات کاربران در مورد این مقاله :

نام :     پیام :
كد امنيتي
تكرار كد امنيتي
ایمیل :
English Persian

کلیدواژه
جستجوی پیشرفته

ورود اعضاء


عضویت در کمیته خدمات درمانی و صدور آنلاین بیمه ورزشی

آیین نامه پذیرش عضو و شرایط ارائه خدمات پزشکی ورزشی به اعضاء در سال1396

پزشکان و مراکز منتخب و طرف قرارداد1395

https://telegram.me/heiatpezeshki

سيستم ارسال پيامک براي ورزشکاران

مراكز صدور كارت بيمه ورزشي

ستاد نظارت


گفتار بزرگان :
مهم این نیست که در کجای این جهان ایستاده ایم ، مهم این است که در چه راستایی گام بر می داریم . هولمز

صفحه اصلی درباره هیئت مسئولین و کمیته ها مقالات علمی مشاوره اینترنتی عضویت در سایت آرشیو اخبار آرشیو مقالات

●● کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به هيئت پزشكي ورزشي استان اصفهان مي باشد © 2014 ●●